1. Při sprchování spotřebujeme o třetinu méně vody než při koupání ve vaně, na které připadne až 150 l. Ale pozor na to, jak dlouho se sprchujeme. Zkrácením doby sprchování o každou minutu ušetříme přes 560 l vody měsíčně. Pomohou i speciální úsporné sprchové hlavice. Můžeme s nimi ušetřit až 2500 l vody za měsíc.
2. Při čištění zubů, mydlení rukou nebo holení vždy zavíráme kohoutek, kterým jinak bez užitku vypustíme 10 litrů vody za minutu. Na vypláchnutí úst po čištění zubů použijeme sklenici nebo kelímek, který má objem maximálně čtvrt litru. Takto měsíčně ušetříme 100 až 500 litrů vody.
3. Kontrolujeme těsnění vodovodních kohoutků. Kapajícím kohoutkem může utéct měsíčně i více než 1000 l vody.
4. Spotřebu vody ovlivňuje také typ použité kartuše v baterii, vyplatí se pořídit perlátory. Kartuše zabudované do vodovodních baterií mají omezovač průtoku. To znamená, že si uživatel sám zvolí optimální průtok a spotřebu. Perlátor slouží k provzdušnění proudu vody. Díky přítomnému vzduchu vody vytéká méně, což nijak neovlivní komfort mytí.
5. Průběžně kontrolujeme, zda neprotéká toaleta. Pokud ano, problém řešíme ihned. Protékající toaletou spotřebujeme měsíčně až 3500 l vody navíc.
6. Investujeme do moderního systému splachování. Starší systémy splachují do kanalizace 9 až 12 l vody, zatímco u novějších spadá 6 l na velké spláchnutí a 3 l na malé. Existují i nádržky nabízející ke spotřebě pouhých 4,5 l. Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40 % roční spotřeby vody.
7. Výměna starých domácích spotřebičů za nové. Moderní myčky i pračky jsou výrazně energeticky efektivnější a mají spotřebu vody nižší až o 50 %. Myčky navíc spotřebují sedminu vody proti mytí nádobí pod tekoucí vodou a šetří i náš čas.
8. Myčky dokážou mýt plný obsah nádobí s využitím pouhých 10-12 l vody, kdežto na stejné množství nádobí potřebujeme 70 l, což už se rovná spotřebě vody při sprchování. Mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme až 3x více vody než při mytí ve dřezu a až 7x více než při mytí v myčce.
9. Nemáme-li myčku, napouštíme při mytí nádobí vodu do dřezu, umyjeme ho a pak opláchneme pod tekoucí vodou.
10. Pračku zapínáme pouze když je plná. Využíváme také vhodnější kratší cykly s nižší spotřebou vody.